Od kiedy zabawki kontrastowe?

Zapewne słyszałaś już kiedyś o zabawkach kontrastowych dla niemowląt. Jednak czy wiesz, że dzieci, które we w pierwszych miesiącach życia oglądały czarno-białe obrazki, lepiej radzą sobie w szkole od rówieśników? W tym artykule wyjaśnimy, jak zabawki kontrastowe wpływają na rozwój wzroku i stymulację mózgu niemowlęcia oraz od kiedy powinnaś wprowadzić tego typu zabawki do otoczenia Twojego maluszka.

Czaro-białe zabawki, a rozwój mózgu dziecka.

Na rynku jest dostępnych mnóstwo pięknych kolorowych, grających czy świecących zabawek, dlaczego zatem dawać niemowlętom proste czarno-białe książeczki czy maty? Odpowiedź jest banalnie prosta — niemowlę tylko takie zabawki jest w stanie zobaczyć! Tuż po urodzeniu wzrok niemowlęcia jest najsłabiej rozwiniętym zmysłem. Noworodek widzi 30x słabiej od osoby dorosłej, nie rozróżnia kolorów i dostrzega przedmioty znajdujące się w odległości do 30 cm. Więcej szczegółów na temat rozwoju wzroku niemowlęcia znajdziesz TUTAJ.

Kontrastowe obrazy, które dziecko jest w stanie zobaczyć, wzbudzają jego zainteresowanie i przyciągają uwagę na dłuższą chwilę. W pierwszych miesiącach życia niemowlęta są w stanie skupić uwagę na przedmiocie średnio na 10 sekund. Badania pokazują, że już po tygodniu pokazywania dziecku czarno-białych obrazków, zdolność skupienia uwagi wydłuża się nawet do 90 sekund! Dlaczego jest to tak ważne? Podczas skupiania uwagi na przedmiocie, w mózgu powstają nowe połączenia nerwowe — czyli - czyli dochodzi do rozwoju mózgu! (źródło: Dr. Ludington-Hoe, S., „How to Have a Smarter Baby”, Bantam Books, 1985, strona. 74.)

Rozwój mózgu niemowlęcia
Rozwój mózgu niemowlęcia

Pierwsze 2 lata życia jest to okres najintensywniejszego rozwoju mózgu dziecka. W każdej sekundzie w mózgu dziecka powstaje nawet 2 miliony nowych połączeń nerwowych. Niestety nieużywane połączenia w mózgu z czasem zanikają. Ważne jest by od pierwszych dni życia dostarczać dziecku odpowiednich bodźców do rozwoju, wtedy większa ilość połączeń nie zostanie utracona.

Od kiedy zabawki kontrastowe dla niemowląt?
Kontrastowa karuzela nad łóżeczko

Jeśli nie przekonują się naukowe fakty, wystarczy, że pokażesz Twojemu maluszkowi kontrastową książeczkę. Jego reakcja z pewnością będzie potwierdzeniem, na to, że pierwszych miesiącach życia, kontrastowe zabawki są najlepszym wyborem dla niemowlaka! Widok wprost zahipnotyzowanego malucha, wpatrującego się w proste biało-czarne obrazy, jest bezcenny :)

warsztaty dla rodziców niemowląt, jak wspierać rozwój niemowlaka

Od kiedy kontrastowe zabawki dla niemowlaka?

Być może masz obawy, że wczesne pokazywanie noworodkowi kontrastowych obrazków, będzie dla niego zbyt obciążające, lub doprowadzi do przebodźcowania. Kontrastowe książeczki wydają się być dość intensywne, stąd mogą brać się Twoje obawy. Pamiętaj jednak, że maluszek widzi je 30 razy słabiej niż Ty. W związku z tym obrazy nie są dla niego tak intensywne jak dla Ciebie. Czaro-białe zabawki możesz więc pokazywać maluszkowi już od pierwszych dni życia. Nie oznacza to oczywiście, że tuż po powrocie ze szpitala masz przemalować pokój dziecka na biało-czarno i wszędzie gdzie to możliwe umieścić kontrastowe zabawki :) Wystarczy, że będziesz pokazywać maluszkowi np. kontrastowe książeczki po kilka minut dziennie. Ważne byś obserwowała stopień zainteresowania dziecka. Jeśli maluszek z zaciekawieniem będzie wpatrywał się w obrazki, możesz bez obaw mu je pokazywać. Kiedy straci nimi zainteresowanie, z pewnością Cię o tym poinformuje ;)

Przytulanka Sensuś
Przytulanka Sensuś

 

Jakie zabawki dla niemowlaka wybrać?

Specjaliści uczulają, by nie przebodźcować niemowlęcia. Czym objawia się zbyt duża ilość docierających bodźców? Maluszek ma problemy z zaśnięciem, jest nerwowy, niespokojny, nadpobudliwy, częściej płacze. Co jest przyczyną przebodźcowania? Zbyt duża ilość bodźców słuchowych, wzrokowych czy dotykowych, docierająca do dziecka jednocześnie. Źródłem tego mogą być:

głośne dźwięki, ruchliwe obrazy (telewizja, telefon);

zakłócanie spokojnego snu (gdy np. maluszek śpi przy głośno włączonym telewizorze);

zbyt duża ilość osób, intensywne przebywanie maluszka w towarzystwie;

głośne, grające i świecące zabawki.

Psycholodzy podkreślają, by w pierwszych miesiącach życia wybierać dla niemowląt zabawki dostarczające 2, maksymalnie 3 bodźców. Na jeżdżące, grające i świecące zabawki przyjdzie czas później. Do 12 miesiąca życia, najlepiej dawać maluszkowi proste zabawki, które np. stymulują wzrok i słuch jednocześnie. Przykładem mogą być książeczki kontrastowe. Składają się z biało-czarnych, prostych obrazków i mają szeleszczące elementy. Stymulują więc wzrok i w subtelny sposób również słuch. Kiedy maluszek opanuje sztukę chwytania, rozwijają zdolności manualne, gdyż maluszek samodzielnie zaczyna odwracać strony książeczek. Dla maluszków do 3 miesiąca życia dobrym rozwiązaniem są rozkładane książeczki, które za pomocą troczków można przywiązać do szczebelków łóżeczka, lub ustawić obok dziecka w formie harmonijki.

Kontrastowe książeczki dla niemowląt
Kontrastowe książeczki dla niemowląt

Dla maluszków spędzających sporo czasu w wózku, np. podczas spacerów, świetnym rozwiązaniem są zawieszki, które można zamocować w gondoli. Musimy pamiętać, że nasza perspektywa podczas spacerów jest zgoła inna, od tego co widzi maluszek. W przypadku dziecka zazwyczaj jest to postać osoby prowadzącej wózek i rozłożony daszek. Biorąc pod uwagę, że dziecko widzi początkowo na odległość około 30 cm, warto zawiesić na daszku zabawkę, którą będzie w stanie zobaczyć.

Zawieszka do wózka Pierwsze zwierzaki
Zawieszka do wózka Pierwsze zwierzaki

Dobrym wyborem będą również kostki sensoryczne. Są to zabawki, które będą towarzyszyć maluszkowi, przez wiele miesięcy. Kontrastowe połączenia kolorów pomagają w skupieniu uwagi i rozwoju wzroku dziecka od pierwszych dni życia. Poprzez swój kształt rozwijają widzenie przestrzenne u niemowlaka, a dzięki różnorodnym tkaninom i dołączonym tasiemkom, stymulują zmysł dotyku. Dopiero kiedy maluszek zaczyna nimi potrząsać, wydają dźwięki. Stymulacja poszczególnych zmysłów odbywa się więc stopniowo, w miarę rozwoju zdolności motorycznych maluszka. W przypadku tego typu zabawek możliwość przebodźcowania jest znikoma.

Kostki sensoryczne BabySenses
Kostki sensoryczne

Must have w każdym dziecięcym pokoiku jest mata edukacyjna. Jest to miejsce, gdzie maluszek może bezpiecznie spędzać czas, jednocześnie rozwijając swoje zmysły i zdolności motoryczne. Fizjoterapeuci i pediatrzy zalecają, by niemowlęta jak najwięcej czasu spędzały na ziemi, gdyż jest to miejsce, gdzie bezpiecznie mogą ćwiczyć i rozwijać umiejętności ruchowe. Mata jest miejscem, gdzie maluszek może trenować obroty na boki, zmianę pozycji z pleców na brzuszek, leżenie na brzuszku i unoszenie główki oraz podejmować pierwsze próby raczkowania. Natomiast zabawki umieszczone nad dzieckiem, motywują go do sięgania po nie i wprawiania ich w ruch, co rozwija zdolności manualne dziecka. Na rynku dostępnych jest wiele mat edukacyjnych, jednak tylko maty BabySenses są w pełni kontrastowe i posiadają boczne ścianki interaktywne, z lusterkiem i/lub książeczkami, które motywują maluszka do długiego leżenia na brzuszku i unoszenia główki. Jest to pozycja, za którą delikatnie mówiąc, większość niemowląt nie przepada. Jednak lekarze zalecają, by niemowlęta kłaść na brzuszku tak często, jak to możliwe, gdyż jest to naturalny masaż brzucha, który pomaga uniknąć kolek oraz wzmacnia mięśnie kręgosłupa. Więcej szczegółów na temat naszych mat edukacyjnych znajdziesz TUTAJ.

Kontrastowe maty edukacyjne
Kontrastowe maty edukacyjne

Jak wybrać bezpieczne zabawki?

Na rynku dostępna jest ogromna ilość zabawek dla niemowląt i dzieci. Są to propozycje zarówno dużych międzynarodowych korporacji, jak i tak zwane zabawki hand made. Na te ostanie należy szczególnie uważać. Dlaczego? Pamiętaj, że zasady produkcji i wprowadzania do obrotu zabawek są ściśle określone przez Dyrektywę 2009/48/WE w sprawie bezpieczeństwa zabawek. Najbardziej restrykcyjne normy dotyczą zabawek przeznaczonych dla dzieci poniżej 3 roku życia. Dyrektywa określa zarówno właściwości fizyczne/mechaniczne zabawek, jak i ich palność czy skład chemiczny. Przyczepiona zawieszka Hand Made nie zwalnia producenta ze stosowania się do tych zaleceń, co niestety często ma miejsce.

Bezpieczeństwo zabawek

Na co zwrócić uwagę przy wyborze zabawek, by mieć pewność, że są bezpieczne?

  • Oznaczenie CE potwierdzające zgodność z zasadniczymi wymaganiami dyrektywy zabawkowej (musi być na każdej zabawce lub jej opakowaniu)
  • Metka powinna zawierać: informację zawierającą nazwę i adres producenta, skład zabawki.
  • Informacje o przeznaczeniu zabawki, np. gryzak dla niemowląt
  • Ostrzeżenia dotyczące bezpieczeństwa: np. „Ostrzeżenie. Nieodpowiednie dla dzieci w wieku poniżej 3 lat”.

Pamiętaj, że nawet bezpieczne zabawki, mogą ulec uszkodzeniu podczas intensywnego użytkowania. Dlatego przed każdym podaniem dziecku zabawki, sprawdź, czy jest w pełni sprawna.

 

Pobierz bezpłatny e-book:

Jak bawić się z niemowlakiem, propozycje zabaw

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium