Wzrok to jeden z najsłabiej rozwiniętych zmysłów noworodków, ze względu na warunki, jakie panowały w brzuchu mamy. Kiedy noworodek zaczyna widzieć i jak postrzega otaczający go świat? Dowiedz się jak rozwija się wzrok dziecka od życia płodowego do 1 roku.
Rozwój wzroku w życiu płodowym.
Zawiązki oczu pojawiają się pod koniec 7. tygodnia życia płodowego, a tydzień później zaczynają rosnąć powieki. Około 25. tygodnia życia płodowego maluszek, chociaż ma nadal zamknięte powieki, zaczyna reagować na silny strumień światła, który przenika przez powłoki brzuszne mamy, a już dwa tygodnie później wykształca się siatkówka, a powieki otwierają się.

Jak widzi noworodek?
Panuje powszechne przekonanie, że noworodek po urodzeniu nic nie widzi i dopiero po jakimś czasie zaczyna zauważać przedmioty. Przeświadczenie to wynika z braku reakcji noworodka na takie bodźce jak zabawki czy twarze rodziców. Nie jest jednak prawdą, że noworodki nic nie widzą, choć rzeczywiście ich wzrok jest najsłabiej rozwiniętym zmysłem. Ze względu na ciemność, jaka panuje w brzuchu mamy, wzrok nie ma możliwości rozwijać się w pełni w okresie prenatalnym. Nie oznacza to jednak, że jest zupełnie nierozwinięty.
To, co widzi noworodek, to przedmioty znajdujące się w odległości 20–30 cm od swojej twarzy, zaś wszystko, co znajduje się dalej, jest rozmazane, jakby maluszek oglądał świat przez zamazaną szybę. Ostrość widzenia u noworodków nie przekracza zazwyczaj 10% ostrości widzenia u przeciętnego dorosłego człowieka. Początkowo noworodek nie rozróżnia kolorów, jedynie reaguje na silnie kontrastujące barwy światła. Świadczą o tym odruchy, które wpływają na percepcję wzrokową i tak np.: pod wpływem światła mięsień tęczówki zwęża lub rozszerza źrenicę, Dzięki czemu mogą one reagować na światło lub ciemność.

Noworodki lepiej widzą to, co znajduje się na obrzeżach pola widzenia, niż to, co pojawia się w centrum, a na podstawie przeprowadzonych badań można stwierdzić, że noworodek nie widzi przestrzennie, jego świat istnieje w dwóch wymiarach – nie potrafi on bowiem jeszcze dokładnie ocenić, co jest bliżej, a co dalej.
Rozwój widzenia do 3 miesiąca życia.
Między 1 a 3 miesiącem życia, wzrok niemowlaka rozwija się dość intensywnie. Dziecko zaczyna widzieć przedmioty w odległości około 60 cm, dostrzega wewnętrzne elementy twarzy, osoby, na którą patrzy i potrafi odpowiadać uśmiechem na uśmiech. Świadczy to o dostrzeganiu przez niemowlę mimiki twarzy. W tym okresie dziecko zaczyna śledzić wzrokiem za przedmiotami w ruchu, dlatego warto umieścić w jego łóżeczku karuzelę, by mógł ćwiczyć tę umiejętność.

Niemowlę nadal nie rozróżnia poszczególnych kolorów, silnie reaguje jedynie na kontrastowe zestawienia barw. Więcej o tym, dlaczego Bobas lubi kontrast, dowiesz się TUTAJ. W tym okresie warto wprowadzić do otoczenia maluszka kontrastowe książeczki, zabawki czy maty i obserwować jego reakcję.

Jak widzi dziecko między 3 a 6 miesiącem?
W tym okresie intensywnie rozwija się koordynacja ręka-oko. Wynika to z faktu, iż dziecko zaczyna widzieć przestrzennie i dzieli przedmioty na te, które znajdują się blisko i daleko. Zapewne, zauważysz, że w tym wieku ulubioną zabawą Twojego maluszka będzie rzucanie przedmiotów i patrzenie jak upadają. Ciągłe podnoszenie przedmiotów bywa dość męczące dla rodzica, ale zabawa ta jest bardzo ważna dla rozwoju widzenia przestrzennego u niemowlaka. Około 6 miesiąca pojawia się również celowość ruchów, maluszek podejmuje samodzielne próby jedzenia łyżeczką, uderzania zabawką o zabawkę. Te umiejętności są ściśle powiązanie z rozwojem widzenia przestrzennego. Jest to także czas, w którym rozwija się pamięć wzrokowa. Dziecko rozpoznaje znajome osoby, miejsca czy zabawki.
Między 3 a 6 miesiącem życia, dziecko zaczyna rozróżniać kolory. Ostrość jego widzenia nie jest jeszcze na poziomie osoby dorosłej, dlatego nadal preferuje kontrastowe połączenia barw, gdyż oko lepiej wychwytuje granicę między kontrastami.

Rozwój wzroku między 6 a 12 miesiącem życia.
Kamienie milowe w rozwoju wzroku maluszek ma już za sobą — dostrzega przedmioty w ruchu, widzi przestrzennie, rozróżnia kolory. W tym okresie doskonali swoje umiejętności.

Ważne, aby zapewnić dziecku odpowiednie warunki do rozwoju wzroku i proponować zabawy, które będą to umożliwiać. O tym, jak to zrobić dowiesz się wkrótce w kolejnym wpisie.
Bacznie obserwuj rozwój wzroku Twojego maluszka, jeśli coś Cię zaniepokoi, zgłoś się z nim do pediatry. Szybka reakcja i zastosowanie odpowiedniego leczenia może całkowicie wyeliminować wady wzroku, bądź znacznie je zmniejszyć.

Zgłoś się z dzieckiem do pediatry jeśli:
- po 3 miesiącu życia niemowlę nie reaguje na Twoją mimikę twarzy (nie odpowiada uśmiechem na uśmiech);
- stale zezuje;
- ma rozszerzone źrenice lub żółty odcień źrenic;
- po 3 miesiącu nie śledzi wzrokiem za poruszającymi się przedmiotami;
- do 6 miesiąca nie sięga rączką po znajdujące się obok lub nad nim zabawki.
Chcesz zobaczyć jak rozwija się wzrok niemowlaka, miesiąc po miesiącu?
Pobierz bezpłatny E-book TUTAJ.
