Zapewne nie raz usłyszałaś, że powinnaś stymulować jej zmysły podczas zabawy... Jednak zabawa z niemowlakiem znacznie różni się od zabawy ze starszym dzieckiem. Jeśli spodziewasz się maluszka lub jesteś mamą niemowlaka, to na zabawy w chowanego, berka czy wspólne rysowanie musisz jeszcze trochę zaczekać ;)
Tym czasem, by ułatwić Ci zadanie, jakim jest zabawa z niemowlakiem, przygotowałam dla Ciebie 8 zasad dobrej zabawy. Pomogą one zarówno Tobie jak i maluszkowi czerpać radość z zabawy oraz prawidłowo wspierać rozwój niemowlaka. Poprzez zabawę możesz łączyć przyjemne z pożytecznym!
PS. Jeśli jeszcze nie masz naszego e-booka 14 zabaw z niemowlakiem, to możesz go pobrać TUTAJ.
8 ZASAD ZABAWY Z NIEMOWLAKIEM:
1. Ogranicz bodźce, które mogą rozpraszać maluszka w czasie zabawy.
By zabawa była przyjemna, ale i efektywna warto wyeliminować wszystko co może rozpraszać maluszka. Pamiętaj by wyłączyć telewizor, radio i zapewnić przyjazne, ciche warunki do zabawy. Nawet jeśli Twój maluszek nie jest zwrócony w stronę monitora TV, to pamiętaj, że słyszy dźwięki, które z niego dochodzą. Dla mózgu są to dodatkowe bodźce, które mogą doprowadzić do przestymulowania oraz odwrócić jego uwagę od czynności, którą aktualnie wykonujecie.
O wpływie elektroniki na rozwój maluszka przeczytasz TUTAJ.
2. Zadbaj o to, by dziecko było najedzone i wypoczęte.
Polak głodny Polak zły ;) To samo dotyczy niemowląt. By Twój maluszek miał ochotę na zabawę i zdobywanie nowych umiejętności, musi być wyspany i najedzony. Z niektórymi aktywnościami, jak np. leżenie na brzuszku odczekaj około 30 min. od przyjęcia posiłku.
3. Rób częste przerwy.
Pamiętaj o tym, że w pierwszych latach życia mózg dziecka rozwija się bardzo intensywnie. W zaledwie 6 miesięcy podwaja swoją wielkość! Intensywny wzrost i rozwój mózgu wiąże się z dużym poborem energii, dlatego niemowlęta szybko się męczą i potrzebują częstych drzemek, by mózg mógł się zregenerować. W czasie drzemek, mózg przetwarza odebrane w czasie aktywności informacje i zapamiętuje je. Właśnie dlatego lepiej bawić się z maluszkiem krócej a częściej, by nie doprowadzić do przebodźcowania i przemęczenia.
Więcej o rozwoju mózgu dowiesz się TUTAJ.
4. Baw się regularnie.
Jeśli ćwiczysz z maluszkiem np. leżenie na brzuszku i unoszenie główki, a Twój maluch protestuje - nie zniechęcaj się od razu. Pamiętaj, że dla Twojego bobasa wszystko jest nowe, potrzebuje czasu, by poznać swoje ciało i nauczyć się nad nim panować. Ćwicz daną umiejętność początkowo po kilka minut, tak by maluszek nie zniechęcił się. Powtarzaj ją kilka razy dziennie, co jakiś czas. To samo dotyczy zabawek. Może się zdarzyć, że przy pierwszym kontakcie maluszek nie będzie zainteresowany jakimś przedmiotem. Nie oznacza to jednak, że za 2 tygodnie nie stanie się ona jego ulubioną zabawką. Dlatego co jakiś czas pokazuj mu dany przedmiot i zachęcaj do zabawy. Nie rezygnuj po pierwszej nieudanej próbie.
5. Dobieraj aktywności odpowiadające możliwościom Twojego dziecka.
Każdy lubi wygrywać. Jeśli proponujesz maluchowi aktywności, które jest w stanie wykonać, to będzie je chętniej ćwiczył i powtarzał, niż te które są dla niego w danym momencie zbyt trudne. Zajrzyj do naszej Listy Kontrolnej Rozwoju Niemowlaka, sprawdź jakie umiejętności powinien osiągnąć Twój maluszek w danym miesiącu swojego życia i wybieraj zabawy dostosowane do jego możliwości. Stawiaj przed nim wyzwania, które jest w stanie wykonać. Motywuj go do zdobywania nowych umiejętności, ale niczego nie przyśpieszaj na siłę. Zbyt trudne zadania (jak np. zbyt daleko położona zabawa, w czasie nauki czworakowania), mogą zniechęcać Twoje dziecko i odbierać mu radość z zabawy.
6. Wspieraj motywację dziecka.
Maluszek zdecydowanie chętniej będzie brał udział w zabawie i zdobywaniu nowych umiejętności, gdy będzie miał odpowiednią motywację. Pamiętaj, by wybierając zabawki, zwracać uwagę dla jakiego wieku są przeznaczone. Przykładowo, niemowlaka w wieku 2-3 miesięcy raczej nie zainteresuje miś w pastelowych kolorach, gdyż jego wzrok jest jeszcze zbyt słaby i miś będzie dla niego szarą plamą, która raczej nie zmotywuje go do wyciągania rączek czy chwytania. W pierwszych miesiącach życia najlepiej sprawdzą się zabawki sensoryczne, z prostymi wzorami i w kontrastowych kolorach, które maluch jest w stanie zobaczyć. Jakie zabawki wybierać dla niemowlaka, dowiesz się TUTAJ.
Odpowiedni dobrane zabawki oraz aktywności, zachęcą Twojego maluszka do zdobywania nowych umiejętności takich jak leżenie na brzuszku, obroty, raczkowanie czy siadanie.
7. Nie wysyłaj zbyt wielu bodźców jednocześnie.
Jak już wcześniej wspomniałam, do mózgu dziecka w ciągu dnia dociera mnóstwo bodźców. Nie tylko tych które wysyłamy maluszkowi świadomie w czasie zabawy, ale również tych które docierają do niego z otaczającego świata, jak dźwięki, zapachy czy obrazy. By zbytnio nie obciążyć mózgu dziecka, w pierwszych miesiącach życia, wysyłaj w czasie zabawy 2, a po około 5 miesiącach - 3 bodźce jednocześnie. Jak to zrobić? W jednej zabawie możesz np. pokazywać kontrastową książeczkę i nazywać przedmioty, które się na niej znajdują. W ten sposób wysyłasz jednocześnie 2 bodźce - wzrokowe i słuchowe. W późniejszych miesiącach dajesz książeczkę maluszkowi do samodzielnej zabawy i nadal opowiadasz co się na niej znajduje. W ten sposób dodatkowo angażujesz zmysł dotyku.
8. Pozwól maluchowi na samodzielną zabawę.
Czas poświęcony na zabawę z dzieckiem jest niezwykle ważny. Jednak pamiętaj, ze umiejętność samodzielnej zabawy jest równie cenna. Podczas samodzielnie wykonywanych aktywności, Twój maluszek ćwiczy zdobyte z tobą umiejętności, poznaje własne ciało i jego możliwości oraz ograniczenia. Jak przekonuje Maria Montessori - rolą rodzica w rozwoju dziecka jest organizacja mu otoczenia, tak by mógł bezpiecznie poznawać i doświadczać świata wszystkimi zmysłami.

Jak zorganizować Twojemu maluszkowi przestrzeń do samodzielnej zabawy?
Przede wszystkim wybieraj zabawki posiadające znak jakości CE. Przed każdym podaniem dziecku zabawki, sprawdzaj czy nie jest uszkodzona. Dobieraj zabawki odpowiednie dla wieku, by nie zawierały małych elementów, które maluszek może połknąć.
Zastanów się gdzie Twój maluszek może spędzać czas samodzielnie i zaopatrz te miejsca w zabawki, które będą motywowały go do samodzielnej zabawy.
Przykłady?
W wózku możesz powiesić zawieszkę kontrastową, która będzie motywowała to wyciągania rączek i chwytania przedmiotów oraz wspierała skupienie uwagi.

W łóżeczku możesz umieścić kontrastową karuzelę z automatyczną pozytywką, z którą maluszek będzie ćwiczył wodzenie wzrokiem i skupienie uwagi. Możesz zawiesić też książeczkę 2w1 i kłaść maluszka np.: na brzuszku, by patrzył na jej obrazki i ćwiczył unoszenie główki.

Kolejnym i bardzo ważnym miejscem, gdzie Twój maluszek powinien spędzać sporo czasu jest podłoga. Fizjoterapeuci zalecają, by kłaść malucha na podłodze (z użyciem maty) już od pierwszych tygodni życia. Twarde podłoże daje optymalne warunki dla rozwoju ruchowego niemowlaka. Nasze kontrastowe maty edukacyjne, są idealnie dostosowane do potrzeb maluszków. Kontrastowe kolory stymulują wzrok, przyciągają uwagę i rozwijają mózg. Wiszące zabawki motywują do chwytania i kopania (ćwiczenie mięśni nóg i brzucha). Innowacyjne ścianki (lusterko i książeczki) motywują do leżenia na brzuszku i unoszenia główki. Mata jest świetnym i bezpiecznym miejscem do samodzielnego zdobywania nowych umiejętności. Ty w tym czasie możesz spokojnie napić się kawy ;)
