Bobas lubi kontrast
Bobas lubi kontrast

 

Twój maluch chętniej wpatruje się w czarno-białą poduszkę niż w kolorową zabawkę, którą specjalnie dla niego kupiłaś? Nic dziwnego! Bobasy w pierwszych miesiącach życia kochają kontrasty. Dowiedz się dlaczego. 

 

Wzrok noworodka

Panuje powszechne przekonanie, że noworodek po urodzeniu nic nie widzi i dopiero po jakimś czasie zaczyna zauważać twarze i przedmioty. Przeświadczenie to wynika z braku reakcji noworodka na takie bodźce jak zabawki czy twarze rodziców. Nie jest jednak prawdą, że noworodki nic nie widzą chociaż rzeczywiście ich wzrok jest najsłabiej rozwiniętym zmysłem. Ze względu na ciemność, jaka panuje w brzuchu mamy, wzrok nie ma możliwości rozwijać się w pełni w okresie prenatalnym. Nie oznacza to jednak, że jest zupełnie nierozwinięty. Tuż po urodzeniu noworodki są w stanie zobaczyć przedmioty z odległości 20-30 cm, czyli z odległości jaka dzieli ich od piersi do twarzy mamy, w czasie karmienia. Natura celowo obdarzyła noworodki zdolnością widzenia na tak małą odległość, aby odbierane bodźce nie były zbyt intensywne.

 

BabySenses, Fakty dotyczące wzroku niemowlaka

 

Początkowo noworodek widzi około 30 razy słabiej niż dorosły człowiek. Obrazy są niewyraźne, jak za mgłą. Dlatego noworodek najlepiej dostrzega duże wzory i kontrastowe połączenia kolorów np. bieli i czerni. Różnokolorowe obrazy z dużą ilością szczegółów w odbiorze dziecka łączą się w jedną niewyraźną plamę. Badania dowodzą, że w pierwszym miesiącu życia niemowlęta nie rozróżniają oddzielnych kolorów, a jedynie silne kontrastowe połączenia barw.

                                            

BabySenses, porównanie obrazów widzianych przez niemowlaka

Wzrok jest jednym z najintensywniej rozwijających się zmysłów człowieka. W ciągu zaledwie 12 miesięcy z bardzo słabo rozwiniętego zmysłu staje się doskonałym narzędziem poznawania świata.

BabySenses, porównanie obrazów widzianych przez niemowlaka

Na początku obraz, który odbiera dziecko jest niewyraźny i biało-czarny. Mniej więcej po miesiącu niemowlę zaczyna rozróżniać kolory. Początkowo jest to kolor czerwony. W tym okresie niemowlęta nie dostrzegają jeszcze szczegółów, widzą kontury i miejsca styku bieli i czerni.W okolicach 3-4 miesiąca dziecko powoli zaczyna rozróżniać też inne kolory takie jak żółty czy zielony. Badania pokazują, że trzymiesięczne niemowlęta preferują barwę żółtą i czerwoną, oraz kontrastowe duże wzory, ponieważ stymulują one ich układ nerwowy. W okolicach szóstego miesiąca maluchy zaczynają również dostrzegać szczegóły obrazu - zauważają małe elementy i chętnie skupiają na nich wzrok. Po około 12 miesiącach życia niemowlę osiąga poziom widzenia dorosłego człowieka.

 

 

Po co stymulować wzrok?

Często słyszymy, że stymulacja wzroku u niemowląt jest niezwykle ważna. Wielu rodziców zadaje sobie jednak pytanie, po co w ogóle stymulować wzrok, skoro z czasem i tak sam się rozwinie?

Rozwój mózgu niemowlaka

Zdrowo rozwijające się dziecko po pewnym czasie zacznie widzieć tak jak dorosły człowiek. Jednak stymulacja wzroku wpływa pozytywnie nie tylko na samo widzenie, ale także na rozwój mózgu niemowlęcia, a pierwsze lata życia to czas, w którym kształtuje się on najbardziej intensywnie. Od chwili przyjścia na świat mózg małego dziecka każdego dnia powiększa się o 1%.


Rozwój mózgu niemowlaka



Czy wiesz, że w pierwszych 2 latach życia, w każdej sekundzie powstaje 2 miliony nowych połączeń? Już nigdy mózg Twojego dziecka nie będzie tak plastyczny, jak w tym okresie! Pamiętaj jednak, że nieużywane połączenia nerwowe z czasem zanikają. Jeśli nie będziesz dostarczał dziecku odpowiednich bodźców od pierwszych dni życia, duża część połączeń zniknie bezpowrotnie.

          

 

 "Choć wszystkie maluchy rodzą się geniuszami, to przez pierwsze sześć lat ich życia pozbawia się je tego geniuszu, dostarczając zbyt mało bodźców dla mózgu."
(dr. Aneta Czerska, psycholog)

 

Z pewnością chcesz zrobić wszystko, aby Twój maluch dobrze radził sobie w życiu i łatwo przychodziło mu zdobywanie wiedzy. Możesz w bardzo prosty i przyjemny dla Twojego szkraba sposób, zadbać o to, aby pozostał geniuszem. Zacznij od otaczania bobasa kontrastowymi, biało-czarnymi zabawkami, które pomogą mu w skupieniu uwagi, oraz odkrywaniu świata. Nie zmarnuj geniuszu Twojego dziecka!

 

Wpływ kontrastu na rozwój mózg

Najważniejszym procesem w rozwoju mózgu jest mielinizacja, odpowiedzialna za osłonę dojrzałych komórek mózgowych i potrzebna do właściwego przekazywania impulsów nerwowych. Poprawia także równowagę, zwinność, koordynację i siłę mięśni. Proces mielinizacji zachodzi już w pierwszych dniach życia Twojego dziecka. Możesz go wspierać poprzez dobór odpowiednich bodźców. 

Badania dowodzą, że już po tygodniu pokazywania niemowlętom przez około 3 minuty dziennie kontrastowych biało-czarnych obrazów ich zdolność skupienia uwagi na obrazie wydłużyła się z 10 do nawet 90 sekund. Dziecko, skupiając wzrok na obiekcie przekazuje informacje do najgłębszej części mózgu, co wpływa na stymulacje jego wzrostu.  (Zródlo: Dr. Ludington-Hoe, S., „How to Have a Smarter Baby”, Bantam Books, 1985, strona. 74.)

 

Dzieci, których wzrok był stymulowany poprzez kontrasty, lepiej radzą sobie w szkole i odznaczają się wyższym poziomem inteligencji. Dzieje się tak dlatego, że w czasie dłuższego skupienia uwagi, w mózgu tworzą się nowe połączenia nerwowe. Możesz być zatem pewna, że stymulacja wzroku Twojego maluszka zaprocentuje w przyszłości.

 

BabySenses, kontrastowa książeczka dla niemowląt

 

 

 

Wybieraj odpowiednie zabawki

KOntrastowe zabawki dla niemowląt BabySenses

Pierwsze zabawki Twojego dziecka powinny być przede wszystkim bodźcami wzrokowymi. Wybieraj zabawki w żywych kontrastowych kolorach i wzorach dostosowanych do jego percepcji wzrokowej. Otaczaj swojego malca kontrastowymi obrazkami umieszczając je w zasięgu jego wzroku. Mogą to być  maskotki lub książeczki, które możesz przywiązać do szczebelków łóżeczka, umieścić w wózku w czasie spaceru lub ustawić obok dziecka. Specjalnie dla Twojego malucha stworzyliśmy kolekcję mat i zabawek First Sight, która wpłynie na stymulację jego mózgu od pierwszych dni życia.

Kolejne zabawki powinny stymulować jednocześnie kilka zmysłów. Aby Twój maluch rozwijał się prawidłowo, podaruj mu zabawki odpowiednie do jego wieku. Po 3 miesiącu życia, kiedy bobas zaczyna dotykać przedmioty i jego wzrok się polepsza, powinien mieć możliwość dotykania różnych faktur, oglądania nowych obrazów i słuchania nowych dźwięków. Pamiętaj jednak, że nadmiar bodźców odbieranych przez dziecko w jednym czasie nie jest wskazany. Na zabawkę, która jednocześnie śpiewa, gra i tańczy przyjdzie jeszcze czas. Wybieraj zabawki dostosowane do wieku Twojego dziecka. Jeśli Twój maluch skończył już 3 miesiące, to najlepszym wyborem będą zabawki i maty edukacyjne z kolekcji  Second Sight.

Certyfikaty Oeko Tex Standard 100, bezpieczny dla dziecka, znak CE

Nie zapominaj także o bezpieczeństwie Twojego szkraba. Wybierając zabawki sprawdzaj, czy posiadają one oznaczenie jakości CE, które świadczy o tym, że są produkowane zgodnie z unijnymi normami bezpieczeństwa. Ważne jest także, aby tkaniny z których powstają posiadały certyfikat Oeko Tex Standard 100 w klasie I. Produkty posiadające ten certyfikat spełniają restrykcyjne wymagania stawiane artykułom dla niemowląt i małych dzieci. Dodatkowym zabezpieczeniem może być certyfikat "Bezpieczne dla dziecka". 



Poznaj nasze kontrastowe zabawki, maty i akcesoria dla niemowląt http://babysenses.pl/kolekcja/wszystkie 

 

Pobierz E-book za darmo i dowiedz się więcej o rozwoju zmysłów Twojego malucha!

Darmowy E-book
Darmowy E-book

 

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium