Szukaj

Stymulacja zmysłów niemowląt. Czy jest potrzebna?

Katarzyna, 12 lipiec 2019
Stymulacja zmysłów niemowląt. Czy jest potrzebna?

Często słyszymy, że powinniśmy stymulować zmysły niemowląt. Co właściwie oznacza stymulacja zmysłów i dlaczego jest taka ważna?

Dziecko, rozwijając się w brzuchu mamy, już uczy się odbierać i odbiera docierające do niego bodźce: słyszy bicie serca mamy, jej głos itp. Psychologia prenatalna zwraca na to uwagę, że dziecko szczególnie w ostatnich trzech miesiącach, potrafi już odbierać bodźce dotykowe, ruchowe, wzrokowe i słuchowe. Dlatego warto o tym wiedzieć i już zacząć wspieranie rozwoju swojego maluszka poprzez śpiewanie, mówienie, dotykanie płodu przez powłoki brzuszne, to wszystko stymuluje mózg i który w tym okresie potrafi się już uczyć i zapamiętywać.

Sama stymulacja zmysłów już po przyjściu na świat maleństwa, to również ważny proces, który w dużej mierze zależy od rodziców, ponieważ to oni na początku stanową większość świata maleństwa. Mózg dla prawidłowego rozwoju, potrzebuje, podobnie jak organizm pokarmu, bodźców pochodzących z otoczenia, dzięki którym buduje nowe połączenia neuronalne, na bazie których kształtują się niezbędne cechy i umiejętności. 

Rozwój zmysłów niemowlęcia


W jaki sposób możemy stymulować zmysły niemowląt?

Tak jak pisałam wyżej, stymulacja zmysłów maluszka jest bardzo ważna, bo dzięki niej rozwija się jego mózg i wiele funkcji psychicznych i fizycznych. Dzieci najintensywniej rozwijają się w pierwszym roku życia, a zwłaszcza w przeciągu pierwszego półrocza i tutaj należy jak najwięcej czasu poświęcić na ich odpowiednią stymulację. A po co nam ta cała stymulacja? Dzięki niej nasz mózg, uczy się łączyć i przetwarzać napływające do niego bodźce z otoczenia, porządkować je, rozumieć, a tym samym odnieść je do siebie. Wszystkie bodźce dochodzą do mózgu za pośrednictwem naszych zmysłów, czyli możemy wyróżnić bodźce: wzrokowe, słuchowe, dotykowe, pochodzące z ruchu i grawitacji czy wreszcie węchowe i smakowe, umiejętność ich odbierania i porządkowania to integracja sensoryczna. Na tej podstawie mózg tworzy odpowiednią do sytuacji reakcję nazywaną adaptacyjną, czyli reakcję adekwatną do wymogów otoczenia.


Aby łatwiej to zrozumieć:

Kiedy noworodek znajduje się w objęciach mamy, to czuje jej dotyk, zapach, przez co na podstawie dostarczonych bodźców automatycznie zwraca głowę w stronę jej piersi, czyli integruje informacje docierające za pośrednictwem zmysłu dotyku i węchu.

Stymulacja zmysłów niemowlęcia
Otulacz bambusowy 100x100cm

Z wiekiem układ nerwowy rozwija się, dzięki czemu dziecko jest zdolne do integrowania wielu sygnałów naraz i może zaprezentować bardziej złożone reakcje na napływające do niego bodźce. Gdy wszystkie zmysły działają prawidłowo, to dziecko rozwija się w sposób harmonijny, co można zaobserwować w jego ruchach i zachowaniu. Często sam maluch wysyła do nas sygnały, że potrzebuje więcej bodźców i tak na przykładzie niemowlęcia, często tak zwane „wymuszanie” brania na ręce, nie stanowi manipulacji, a chęć dostarczenia sobie odpowiedniej ilości bodźców np.: dotykowych, których potrzebuje jego układ nerwowy do dobrej integracji.

Najważniejsze jest, to aby obserwować swoje dziecko, zwłaszcza sygnały wysyłane przez nie i podążać za nim, by zapewnić mu bodźce, których potrzebuje.

Uważaj, by nie przestymulować.

Drugą ważną rzeczą jest to, aby nie dostarczać tych bodźców za dużo, a wielu rodziców, chce, aby jego maluszek rozwijał się jak najszybciej. Niestety przestymulowanie dziecka, nie przyniesie pożądanych efektów, ponieważ zbyt duża liczba docierających do niego bodźców, zwłaszcza w tym pierwszym etapie (np.: mowa tu o głośnych, migających zabawkach, oglądaniu telewizji ) zaburza harmonijny rozwój układu nerwowego, ponieważ w mózgu panuje chaos i bałagan, który przekłada się na kłopoty rozwojowe i utrwalanie się nieprawidłowych wzorców umiejętności. 

Ważne jest, by wybierać zabawki i aktywności adekwatne do wieku, etapu rozwoju i potrzeb dziecka. Pamiętaj by zachować równowagę pomiędzy czasem na zabawę, wypoczynek i sen niemowlęcia. 

O tym jak stymulować poszczególne zmysły, dowiesz się już wkrótce na naszym blogu! 

Stymulacja zmysłów niemowlęcia
babysenses.plAutor artykułu: 

Wioletta Skawińska - Psycholożka i pasjonatka macierzyństwa oraz wychowania poprzez zabawę. Mama Alicji, z którą codziennie uczy się poznawać świat i odkrywać to, co w nim najlepsze. Obie zawodowo zajmują się testowaniem zabawek. Pracuje również z dziećmi w szkole oraz gabinecie, wspierając je warsztatowo i terapeutycznie. Miłośniczka psów, przez co szkoli się w dogoterapii. Redaktor portalu zabawkowicz.pl oraz autorka wielu tekstów na portalach rodzicielskich. Lubi spacery po lesie i fotografię. 

Cena zestawu: %bundleSum%
Anuluj