Szukaj

Niemowlak i podnoszenie główki. Dlaczego rozwój motoryczny dziecka jest tak ważny?

Katarzyna, 17 wrzesień 2019
Niemowlak i podnoszenie główki. Dlaczego rozwój motoryczny dziecka jest tak ważny?

Chcesz zadbać o rozwój motoryczny swojego maluszka? Ćwicz z nim podnoszenie główki. Nie tylko poprawi to kondycję fizyczną, ale przede wszystkim wesprze rozwój intelektualny. Podnoszenie główki można trenować już od pierwszych dni życia poprzez jak najczęstsze kładzenie maluszka na brzuszku. Każdy rodzic może wspierać wczesną gimnastykę na różne sposoby, między innymi poprzez maty edukacyjne dla niemowląt.

Pierwszy rok życia dziecka to niezapomniane doświadczenie dla całej rodziny. Świeżo upieczeni rodzice cieszą się z każdego małego postępu, który maluszek robi na drodze do samodzielności. Ciekawość świata oraz chęć odkrywania, co znajduje się poza łóżeczkiem, stymulują rozwój motoryczny dziecka w pierwszych miesiącach jego życia. Ruch ma wpływ nie tylko na kondycję fizyczną niemowlaka, ale także intelektualną. Ponieważ mózg rejestruje każdy ruch dziecka, ruszanie się wpływa na tworzenie się nowych połączeń nerwowych. Każda kolejna umiejętność, taka jak np. podnoszenie główki, pozwala dziecku nabywać świadomość własnego ciała i pokonywać kolejne „przeszkody”. Dlatego warto wspierać rozwój motoryczny dziecka już od pierwszych dni życia.

unoszenie główki niemowlaka

Podnoszenie główki i wyciąganie rączek

Podnoszenie główki jest ćwiczeniem, które ma duży wpływ na rozwój motoryczny w początkowym etapie życia. Przyjmuje się, że 3 miesięczne niemowlę powinno umieć podnosić główkę i utrzymać ją przez dłuższy czas. Umiejętność ta wzmacnia mięśnie szyi i karku oraz stanowi wstęp do nauki chwytania i obracania się na boczki. Pomaga także uczyć się kontroli swoich kończyn. Aby zachęcić dziecko do ponoszenia główki, zaleca się jak najczęściej kłaść maluszka na brzuszku oraz stworzyć otoczenie, które będzie go do tego motywować. Najlepszym miejscem do nauki jest podłoga. Jest odpowiednio twarda oraz zapewnia przestrzeń niezbędną do ruchowych wyczynów maluszka, takich jak podnoszenie główki.

Kontrastowe zabawki dla niemowląt
Kontrastowe zabawki dla niemowląt

Aby codzienne ćwiczenia były zarazem bezpieczne i efektywne, trzeba odpowiednio zabezpieczyć miejsce zabaw. Najlepsza będzie mata dla niemowlaka rozłożona na podłodze. Dobre wypełnienie ochroni malucha przed urazami, a sama mata dla niemowlaka wyeliminuje problem ślizgania się malucha na zbyt śliskim kocu. Jak wygląda proces nauki unoszenia główki niemowlęcia?:

  • miesięczny noworodek – potrafi oderwać nosek od podłoża i unosi główkę na krótką chwilę,
  • 2 miesięczne niemowlę – podnosi główkę coraz wyżej, mniej więcej pod kątem 45 stopni,
  • 3 miesięczne niemowlę – podnosi główkę pod kątem 90 stopni i potrafi utrzymać ją w górze przez ok. minutę,
  • 4 miesięczne niemowlę – potrafi coraz dłużej utrzymać uniesioną główkę i zaczyna unosić się na przedramionach,
  • 5 miesięczny maluch – mocniej i dłużej utrzymuje się na przedramionach oraz zaczyna obracać główką w kierunku interesujących bodźców,
  • 6 miesięczne niemowlę – rozwój motoryczny zakłada swobodnie obraca główką, którą dziecko mocno i pewnie trzyma.

Równie ważną umiejętnością co podnoszenie główki jest chwytanie przedmiotów. Noworodek potrafi chwytać już od dnia przyjścia na świat, lecz robi to nieświadomie. Nie wie jeszcze do czego służą rączki i że może nimi złapać coś, co znajduje się w jego zasięgu. Dopiero po upływie pierwszych miesięcy maluszek zaczyna rozwijać koordynację oko-ręka i próbować sięgnąć do przedmiotu, który go zainteresował, a następnie obracać go w dłoniach i oglądać. Umiejętność chwytania i manipulowania rączkami jest bardzo ważnym etapem rozwoju, który każdy rodzic może wspierać z pomocą zabawek sensorycznych, mat edukacyjnych wyposażonych w pałąki, na których zawieszone są zabawki. Dobrym wyborem są książeczki kontrastowe umieszczone przed wzrokiem maluszka. Warto je odsunąć na odpowiednią odległość, aby zachęcić maluszka do wyciągania rączek w ich kierunku.

Kontrastowe książeczki dla niemowląt
Kontrastowe książeczki dla niemowląt

Mata dla niemowlaka, a rozwój ruchowy niemowlęcia.

Maty edukacyjne to zabawki, których wybór w sklepach jest ogromny. Niestety wiele z nich niekonieczne spełnia swoją funkcję. 3 miesięczne niemowlę raczej nie doceni maty w pastelowe wzory, która zachwyci mamę czy babcię. Jego wzrok nie jest bowiem jeszcze w pełni rozwinięty. Tak naprawdę maluszki najchętniej skupiają swój wzrok na kontrastowych, czarno-białych wzorach oraz czerwonych dużych plamach, co jest udowodnione naukowo. Dlatego do ćwiczeń motorycznych w pierwszych miesiącach życia najlepsze są nasze kontrastowe maty edukacyjne wyposażone w dodatki takie jak pałąki z zabawkami. Kontrastowa edukacyjna mata dla niemowlaka rozwija zmysł wzroku dzięki nadrukom dopasowanym do tego, co niemowlęta tak naprawdę widzą. Dodatek zabawek sensorycznych zachęca maluchy do nauki chwytania i badania przedmiotów. Najlepszym jednak motywatorem do ćwiczeń leżenia na brzuszku i podnoszenia główki są maty wyposażone w zabawki umieszczone tuż przed oczami dziecka, a nie nad nim. Ma to logiczne wytłumaczenie - dziecko będzie starało się sięgnąć do tego, co jest tuż przed nim, a najlepszą pozycją do tego będzie pozycja na brzuszku i z uniesioną główką. W firmie BabySenses oferujemy maty kontrastowe zaprojektowane dla rozwoju ruchowego i intelektualnego niemowlaków.

unoszenie główki przez niemowlaka
Kontrastowe maty edukacyjne dla niemowląt

Mata dla niemowlaka wspierająca rozwój motoryczny dziecka

Maty BabySenses są pomyślane tak, by motywować maluszka do leżenia na brzuszku i umożliwić podnoszenie główki. Zabawka dla niemowlaka, na którą warto zwrócić uwagę, to kontrastowa mata edukacyjna BabySenses z lusterkiem i ścianką. Ścianka z książeczkami i lusterko to innowacyjne rozwiązanie, które znajduje się w zestawie. Większość mat ma zabawki umieszczone tylko na pałąkach, przez co maluszek leży jedynie na pleckach i nie ma motywacji do zmiany pozycji. Dzięki dołączonym bokom w naszych matach, dziecko jest zachęcane do przewracania się na boki i leżenia na brzuszku.

Ten zestaw to nie tylko mata dla niemowlaka zawierająca odpinane pałąki, a na nich 3 kontrastowe zabawki sensoryczne, w których ukryliśmy piszczek, dzwonek i grzechotkę. Mamy tu też duże lusterko oraz ściankę zawierającą dwie kontrastowe książeczki dla niemowląt z Pierwsze Zwierzaki oraz Zwierzaki w ZOO. Zabawki umieszczone na pałąkach zachęcają do wyciągania rączek i wspierają rozwój motoryczny dziecka. To fantastyczny trening chwytania przedmiotów mający wpływ na rozwój motoryczny dziecka.

Lusterko dla niemowlaka i książeczki kontrastowe

Prawdziwą innowacją jeśli chodzi o maty edukacyjne dla niemowląt, są lusterko oraz kontrastowe książeczki. Umieszcza się je pomiędzy pałąkami na wysokości główki dziecka. Lusterko zachęca maluszka do leżenia na brzuszku i unoszenia główki. Badanie własnego odbicia oraz gra minami to nie tylko świetna zabawa, ale także cenny trening mózgu maluchów. Taka mata dla niemowlaka pomaga poznawać własne ciało. Ponadto maluch ćwiczy naśladowanie, chętnie angażując do tego nowo nabyte umiejętności ruszania rączkami, nóżkami i przewracania się na boki.

Mata Zwierzaki z lusterkiem i ścianką
Mata Zwierzaki z lusterkiem i ścianką

Rozwój motoryczny niemowlaka jest wspierany także przez kontrastowe książeczki, które zawiera nasza mata dla niemowlaka. Mają one duże, czarno-białe wzory z czerwonymi elementami, które przyciągają uwagę dziecka i zachęcają do przewracania miękkich stron. Maluszek ma dodatkową zachętę do podnoszenia główki i wyciągania rączek, co znakomicie wpływa na jego rozwój motoryczny.

++